شاهد

خیر الفاتحین[1]

پنجشنبه, ۶ اسفند ۱۳۹۴، ۱۲:۱۰ ق.ظ

 

                                                  بسم الله الرحمن الرحیم
آدمی که خود را مقهور حوادث طبیعی می داند مجبور می شود که برای خود یک "ماتعبدون" قرار بدهد و برای آن نذر و قربانی بدهد و اگر این کار را نکند بیم آن را دارد که حفظ و حراست نشود.[2]
....
آدم ها(دانشمند ها) نظریه های مختلفی در مورد دنیای پیرامون و قواعد و قوانین و آدم های اون دارند، نظریه هایی که منجر به برنامه ریزی هایی میشه. این نظریه ها جایگاه ویژه و مهمی در زندگی آدم ها ایفا میکنند. هر کوچکترین اشتباهی در این نظریه پردازی ها میتونه منجر به شکل گیری رفتارهای انسان ها و تبدیل اعمال اونها به نابخشودنی ترین اعمال بشه.
مثلا یک مدل نظر پردازی میگه نیازهای اولیه ی انسان، غذا و امنیته. حالا اگر در ادامه ی این نظریه، یک بت برای تامین غذا و بت دیگری برای تامین امنیت تراشیده بشه، چه بسا که بتِ غذا، امنیت را به هم بزند و بتِ امنیت، تغذیه را.
مثلا زنی  اعصاب و حس امنیت خود را داوطلبانه به هم بزند چرا که نظریه ای  به او میگوید که زنان باید استقلال مالی داشته باشند و یا نظریه ی دیگری به او می گوید که باید تجملات زندگی تامین باشد.
مثلا پدری برای تامین غذا و آّبروی خود و خانواده ی خود به آداب و رسومی(نظریه ای) قائل باشد، اما همین آداب و رسوم(نظریه) از آنجایی که منحرف است، او را مجبور به زنده به گور کردن دخترانش کند، یعنی همان آداب و رسومی که غذای خانواده ی او را تامین کرد، امنیت جان دختران او را نابود کرد.
هر اشتباهی در نظریه پردازی ها منجر به جلوه گری انواع ناکامی ها در زندگی بشر می شود. نظریه ای داشته باشم به نام انتقام، نظریه ای داشته باشم به نام خاطرات، نظریه ای داشته باشم به نام شانس، نظریه ای داشته باشم به نام آیین و رسوم اینها همه منجر به جلوه گری انواع ناکامی ها خواهد شد. اینها هرکدام منجر به ضیق عمل خواهد شد. اینها هرکدام منجر به محدود کردن عالم نامحدود خواهد شد. اینها عالم ما را شبیه صفحه ی بازی بچگانِ لجباز خواهند کرد. محدود و رقابتی.
...
دانشمندان زیادی انواع دسته بندی ها و طبقه بندی های اولیه از نیازها ارائه دادند، انواع متفاوت نظریه ها دارند، این نظریه های آنها منجر به رفتارها، سبک ها و ساختارهایی در جهان امروز شده است.
                                          وَلا أَنَا عَابِدٌ مَا عَبَدْتُمْ
جلسات و کتاب شاکله ی نفس که از سوره ی مبارکه ی کافرون استخراج شده دسته بندی ها و مطالب دقیق و علمی و صحیح ای از دل قران استخراج کرده و در دسترس پژوهشگر قرار داده است.[3]..
 

[1]خیرالفاتحین یعنی ربی که گشایش ایجاد می کند و موانع را برطرف مینماید.

 تکثر در تعداد معبود منجر به ضیق عمل خواهد شد، و وحدانیت منجر به همگرا شدن آرا، آسان شدن کارها و برداشته شدن حدود می شود. و به همین علت این متن با این تیتر نامگذاری شد.
[2]  جلسه ی ختم مفهومی سوره مبارکه ی کافرون/ کتاب شاکله ی نفس

 

[3] جزوات و فیلم ها و فایل های صوتی کلاس های پژوهشی مدرسه قران و عترت دانشگاه تهران به صورت رایگان در اختیار مخاطبین قرار می گیرد.  غواصی در بحر قران یکی از وبلاگ هایی است که به همت شاگردان در حال بروز شدن است.

۹۴/۱۲/۰۶
اینجانب