شاهد

وکیل

جمعه, ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۰۷:۲۷ ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم
 بعضی از اتفاقات مهم زندگی انسان حاصل کوچکترین تغییر است.
لازمه ی تغییر، جدا شدن از حالت قبل است.
-        بعضی از این تغییرهایی که منجر به اتفاقات بزرگ در زندگی انسان است واهمه ی ملموسی ندارد.
مثلا می شود با کوچکترین تغییر، اتفاقات مهمی مثل بزرگواری و کمک به نیازمند را در انسانی متولد کرد؛ مادری با مهربانی فرزند خردسالش را از صندلی اتوبوس بلند کرد و به آغوش خود گرفت تا پیرزنی به روی صندلی بنشیند، در نتیجه اش اتفاقی در فرزند متولد شد به نام حمایت از سالمند.
-        اما، بعضی از این تغییرهایی که منجر به اتفاقات بزرگ در زندگی انسان است اتفاقا واهمه ی ملموسی هم دارد، چرا که واهمه نشانه ی تغییر است.
این دومی در زندگی هر فردی مثال هایی داشته و تقریبا بیشتر انسان ها با آن روبرو بوده اند و معمولا غیرقابل پیش بینی است. ایجاد تغییرات کوچک در زندگی به امید ظهور اتفاقات بزرگ ناشناخته.
شاید اگر به زندگی خود فکر کنید نمونه هایی از آن را پیدا کنید. انگار گاهی همه ی عناصر عالم بی صدا نشسته اند تا صدای حاصل از یک ذره تغییر در انسان را بشوند تا آن را تبدیل به تغییرات و اتفاقات بزرگ در عالم کنند.
اما در مقابل، اگر انسان به واهمه های قبل از تغییر بها بدهد و تغییر را نپذیرد تا مدت ها زندگیش تغییر نمیکند.
...
تفاوت بین این دو مثل تفاوت بین نظریه ی آشوب و قانون اول نیوتون است؛
ایده اصلی نظریه ی آشوب در تعریف رفتار سیستمهای مشخصی است که شدیداً به شرایط اولیه شان حساسند. این ایده به نظریه ی اثر پروانه ای هم معروف است. پروانه ای با اندک تقلایی می تواند طوفانی بزرگ در دورترین مسافت برپا کند.
اما قانون اول نیوتون میگوید: "اگر جسمی ساکن باشد و برایند نیروهای وارد بر آن صفر باشد آن جسم تا ابد ساکن می ماند و اگر جسمی با سرعت ثابتی در حال حرکت باشد و برایند نیروهای وارد بر آن صفر باشد آن جسم تا ابد با همان سرعت و جهت به حرکتش ادامه می دهد."
...
...
این متن سعی ایست برای ارائه ی راهکاری عمومی و عملیاتی برای اصلاح صفات.
"راهکار عملیاتی برای اصلاح صفات، شکستن استمرار در مواجهه های نامعیوب و سپس اقدام برای مواجهه های صحیح است"...کتاب شاکله ی نفس نوشته ی آقای احمدرضا اخوت.

 

وکیل یعنی اعتماد و واگذاری امر به دیگری، ربی که مورد اعتماد واقع شود و امر مخلوق را به عهده گیرد.
این متن با استفاده از جلسات قرانی مدرسه ی قران و اهل بیت دانشگاه تهران به تدریس آقای احمدرضا اخوت نوشته شده است.
یکی از مثال های این متن از کتاب و یا جزوه ی تربیت دینی کودک نوشته ی مریم ادیب گرفته شده است.

۹۵/۰۲/۱۰
اینجانب

نظرات  (۱)

بسم الله الرحمن الرحیم
به نظرم داخل یک باغ افتاده اید که حالاحالاها نمی شود با این روش بیرون آمد. حسابش را کرده اید اگر هر هفته یا چند هفته اگر بخواهید یکی از این اسماء را بگویید، چقدر تا اتمام آن طول خواهد کشید؟
پاسخ به این سؤال خیلی وابسته است به هدفی که تعریف کرده اید
احتمالا برای رسیدن به متن های قابل استفاده در یک جریان جمعی این روش جایی ندارد. حجم و سرعت لازم در این کار نه برای یک اسم یک کتاب، بلکه برای هر کتاب نوشتاری به اندازه یکی از اسماء است که شما نوشته اید.