شاهد

نگاهی گذرا به کتاب آیات

پنجشنبه, ۱۱ آذر ۱۳۹۵، ۱۰:۵۹ ق.ظ

این متن نگاهی گذرا به کتاب آیات است:

معنای لغوی آیه در کتاب التحقیق«کلمه آیه از ریشه أوی و یأوی گرفته شده است و به معنای توجه و قصد به مقامی برای آرامش یافتن در آن مقام می‌باشد. آیه بر وزن فعله آن چیزی است که مورد توجه و قصد برای مقصود است و وسیله‌ای برای رسیدن به مقصود به سبب آن می‌باشد.»

آیه منجر به هدایت هوشیارانه ی انسان با به فعلیت رساندن قوای درونی می شود و اینگونه حق را برای او نمایان می سازد.

‌آیه کلامی است که از جانب خداوند برای انسان نازل و ارسال شده است. تا در اثر آن نسبت به حق و حکم علم یافته و بر آن دلالت شود. اما اگر انسان اقتضای فهم آیه را در خود فراهم نسازد نمی تواند مخاطب آیات قرار گیرد و از نعمت‌های بزرگی محروم میشود. آیه کلام است و قابلیت تلاوت دارد لذا قیام و تشکیل دین با تلاوت آیات توسط رسول رخ می گردد.

آیه وجه است. وجه‏ هر چیزى در عرف عام به معناى آن ناحیه ‏اى از آن است که با آن با غیر روبه‌رو مى‏شود و ارتباطى با آن دارد  همچنان که وجه‏ هر جسمى سطح بیرون آن است، و وجه انسان نیم پیشین سر و صورتش مى‏باشد، یعنى آن طرفى که با آن با مردم روبرو مى‏شود، و وجه خدا چیزى است که با آن براى خلقش نمودار است که خلقش هم با آن متوجه درگاه او مى‏شوند. توجه هم‌زمان به دو شأن و وجه از شیء آیه بودن آن شیء ‌را تعیین می‌کند در وجه اول به ارتباط مخلوق با خالق و حق بودن خلقت آن توجه می‌شود و در وجه دوم به کارکرد مخلوقات به ویژه در زندگی انسان پرداخته می‌شود.

مواجهه با آیات منجر به توسعه وجودی انسان می شود و اگر آیات برای انسان رونمایی نمی‌شد، آدمی قدرت کشف حقایق و از همه مهم‌تر فهم حق مطلق را به‌دست نمی‌آورد.

آیات محل تجلی حق و نمایان‌کننده علم،‌ قدرت و رحمت خدا هستند. بدین ترتیب آیات برای انسان به عنوان ارتباط‌دهنده و اتصال‌دهنده به علم، قدرت و رحمت الهی عمل می‌کنند و شأنی جز این ندارند.

آیات دارای دو نقش مشخص و متمایز هستند:

نقش اول، نقش هدایت عمومی که مربوط به ایجاد تنبه و توجه بوده و مربوط به همه اقشار مردم است.

نقش دوم،‌ نقش هدایت اختصاصی که صرفاً مربوط به گروه خاصی از انسان‌ها با توانا‌یی‌هایی خاص می‌با‌شد و منجر به شدت و افزایش بهره مندی انسان از آیات است. 

۹۵/۰۹/۱۱
اینجانب

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">